Ochotnicza Straż Pozarna Myślenice Dolne Przedmieście - OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA MYŚLENICE DOLNE PRZEDMIEŚCIE

OSP Myślenice Dolne Przedmieście
Przejdź do treści

Ochotnicza Straż Pozarna Myślenice Dolne Przedmieście

Aktualności

Zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego w ramach programu "OSP na straży środowiska"

Przypominamy, że w dalszym ciągu prowadzimy zbiórkę zużytego sprzętu elektronicznego w ramach programu "OSP na straży środowiska". Tym samym nieustannie zachęcamy do skorzystania z możliwości darmowego oddania elektrośmieci, a tym samym wsparcia naszej jednostki
Co zbieramy
chłodziarki, zamrażarki, sprzęt klimatyzacyjny, sprzęt do osuszania, pompy ciepła, grzejniki
ekrany, monitory, laptopy, notebooki
zmywarki, pralki, suszarki, lodówki, kuchenki, sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny, telewizory, narzędzie elektryczne i elektroniczne
odkurzacze, oprawy oświetleniowe, kuchenki mikrofalowe, żelazka, tostery, czajniki elektryczne, suszarki, sprzęt muzyczny, zabawki elektryczne i elektroniczne
Gdzie zbieramy
Elektrośmieci można dostarczyć niezależnie od dnia ani godziny i zostawić na placu za straznicą, w miejscu oznaczonym napisem "PUNKT ZBÓRKI ELEKTROŚMIECI".
W razie braku możliwości dostarczenia sprzętu zorganizujemy transport we własnym zakresie – tu prosimy o kontakt telefoniczny lub wiadomość
Osoby do kontaktu
Wiesław +48661798412
Marek    +48889023260
Pozbądź się elektrycznych śmieci i wesprzyj strażaków w swojej okolicy

Strażackie wakacje z OSP Myślenice-Dolne Przedmieście!
Uwaga dzieci i młodzieży z Myślenic-Dolnego Przedmieścia! Już po raz kolejny strażacy z OSP Myślenice-Dolne Przedmieście zapraszają na wakacyjne szaleństwo!
Co Was czeka?
 • Dla najmłodszych:
  • Drużyna Ognia wyrusza na podbój remizy! Poznajcie z bliska wozy strażackie, ich wyposażenie i sprzęt, z którego korzystają prawdziwi strażacy.
  • Poczujcie się jak bohaterowie i spróbujcie swoich sił w strącaniu pachołków wodą z prawdziwego węża strażackiego! Gwarantujemy mnóstwo zabawy i ochłody w upalne dni.
 • Dla starszych:
  • Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zaprasza na czwartkowe spotkania pełne ruchu, zabawy i wyzwań strażackich. ‍‍
  • Pierwszego czwartku zagraliśmy w "EURO po strażacku"! Mecz z użyciem węża i hydronetki to tylko przedsmak tego, co Was czeka. Przygotujcie się na dawkę emocji i zdrowej rywalizacji!
Wakacje z OSP Myślenice-Dolne Przedmieście to:
 • Gwarancja świetnej zabawy w gronie rówieśników.
 • Możliwość poznania tajników pracy strażaków i rozwijania swoich umiejętności.
 • Czas spędzony aktywnie i na świeżym powietrzu.
Dołącz do nas i przeżyj niezapomniane wakacje!
Gdzie i kiedy?
 • Zajęcia dla Drużyny Ognia odbywają się czwartki.
 • Spotkania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej organizowane są w czwartki.
 • Godziny i dokładne lokalizacje zajęć poznacie na bieżąco na profilu Facebook OSP Myślenice-Dolne Przedmieście.
Zapraszamy wszystkich chętnych!

Nabór do MDP

Zapraszamy zarówno chłopców, jak i dziewczęta do 18 roku życia do dołączenia w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
Spotkanie już jutro (27 czerwca) o godzinie 18:00 w strażnicy na Dolnym Przedmieściu
Wszelkie informacje na plakacie
Do zobaczenia

Dostojny Księże Prałacie Karolu Jaroszu!

Z okazji tak znamienitego Jubileuszu 60-lecia Święceń Kapłańskich, pragniemy złożyć Księdzu najserdeczniejsze życzenia i wyrazić głęboką wdzięczność za Księdza oddaną posługę duszpasterską.
Sześćdziesiąt lat kapłaństwa to dar niezwykły, owocujący nie tylko zbawieniem dusz, ale również budowaniem wspólnoty i niesieniem nadziei. Ksiądz Prałat przez wszystkie te lata dawał nam świadectwo wiary, mądrości i niezłomnej miłości do Boga i bliźniego.
Dziękujemy za Księdza troskę o każdego człowieka, za każde wygłoszone kazanie, za każdy spowiedź i modlitwę. Szczególnie wdzięczni jesteśmy za Księdza życzliwość, cierpliwość i umiejętność słuchania.
Życzymy Księdzu Prałatowi dalszych owocnych lat kapłaństwa, obfitości łask Bożych, zdrowia, pogody ducha i wszelkich potrzebnych sił do wypełniania misji duszpasterskiej. Niech każdy dzień Księdza życia będzie napełniony radością Ewangelii i pokojem płynącym z wiary.
Niech Matka Najświętsza, Królowa Kapłańska, otacza Księdza swoją szczególną opieką i wyprasza wszelkie potrzebne łaski.

Z wyrazami najgłębszego szacunku i wdzięczności,
Zarząd członkowie OSP Myślenice Dolne Przedmieście

Szanowny Księże Kanoniku Stanisławie Wójciku!

W dniu tak wyjątkowym, jakim jest 50. rocznica święceń kapłańskich, pragniemy złożyć Ci, Księże Kanoniku, serdeczne życzenia.
Pół wieku temu przyjąłeś święcenia kapłańskie, zobowiązując się do głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów i niesienia pomocy potrzebującym. Od tego czasu niezmiennie wypełniasz tę misję z oddaniem i zaangażowaniem, będąc dla nas wzorem wiary i dobroci.
Jako kapelan naszej jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście, zawsze możesz liczyć na szacunek i wdzięczność strażaków. Twoje modlitwy i słowa otuchy towarzyszą nam w codziennej służbie, dodając otuchy w trudnych chwilach i wzmacniając ducha braterstwa.
W tym szczególnym dniu życzymy Ci, Księże Kanoniku, dalszej wytrwałości w Twojej posłudze kapłańskiej, wielu sił i zdrowia, a także wszelkich łask Bożych. Niech Bóg błogosławi Twój każdy dzień i obdarza Cię pokojem i radością.

Z wyrazami szacunku i wdzięczności,
Strażacy z OSP Myślenice Dolne Przedmieście

4 maja obchodziliśmy wyjątkowy dzień, z okazji którego wspólnie z PSP Myślenice, OSP Myślenice Śródmieście KSRG , OSP Myślenice-Zarabie KSRG  i Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice  uczestniczyliśmy w corocznych obchodach tego święta na myślenickim rynku.  
Po mszy, w budynku naszej strażnicy odbyło się ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Złożyli oni uroczystą przysięgę i otrzymali legitymacje strażackie.   To piękna chwila patrzeć, ile młodzieży chce aktywnie działać w naszej jednostce. Jesteśmy z nich bardzo dumni .
A wszystkim Strażakom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia i wyrazy uznania za poświęcenie i służbę na rzecz społeczeństwa.
                                                                                                                                                                            
tekst zdjęcia Magda Hanusiak

Spotkanie Seniorów Dolnego Przedmieścia

W sobotę, 3 maja, Dolne Przedmieście ożyło radością i wspomnieniami podczas spotkania seniorów, zorganizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną z Myślenice Dolne Przedmieście. Atmosfera była niesamowita, a uśmiechy na twarzach uczestników świadczyły o tym, jak bardzo doceniają to wydarzenie.
 
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14.30 w Domu Strażaka, gdzie panie i panowie zostali serdecznie powitani przez druhów OSP. Stoły uginały się od przysmaków, by nikt nie wyszedł z pustym żołądkiem. Były ciasta, kawa i herbata - wszystko to, co kocha się w domowej kuchni.
 
Po pierwszych rozmowach i wspomnieniach przyszedł czas na oficjalną część spotkania. Prezes OSP Łapa Edward powitał wszystkich serdecznym słowem i podziękował seniorom za ich wkład w rozwój społeczności lokalnej. Następnie zabrał głos proboszcz ks. kanonik Zdzisław Balon i ks. kanonik Wójcik Stanisław. Spotkanie trwało do późnych godzin popołudniowych, ale nikt nie miał ochoty się rozstawać. Była to okazja nie tylko do spotkania starych przyjaciół, ale również do zawarcia nowych znajomości i wzmacniania więzi społecznych. Druhowie z OSP Myślenice Dolne Przedmieście zadbali o to, by seniorzy poczuli się wyjątkowo i docenieni, i z pewnością ta wyjątkowa okazja na długo pozostanie w ich pamięciach. Do zobaczenia w tym samym gronie już za rok
 
Foto relacja na stronie https://www.ospmyslenicedolne.pl/spotkania-seniorow.html
 

 
 

 
 

Budżet Obywatelski

W  remizie na Dolnym Przedmieściu odbyło się przekazanie nowego sprzętu, który trafił do naszej jednostki dzięki zrealizowanemu zadaniu “Bezpieczeństwo i sport - wspólny projekt OSP i Orła Myślenice. Ta inicjatywa została wybrana Państwa głosami w Budżecie Obywatelskim, za co serdecznie dziękujemy!
 
Na spotkaniu został zaprezentowany nowy agregat prądotwórczy i zestaw narzędzi hydraulicznych.
 
Sprzęt został zakupiony dzięki środkom z miejskiego budżetu w wysokości 87 500,00 zł.
 
Będzie on służyć podczas prowadzonych działań, w sytuacjach kryzysowych. Zapewni to stałe zwiększanie bezpieczeństwa i polepszenie standardów naszej jednostki.
 
Bardzo cieszymy się, że wspierają Państwo działalność OSP Dolne Przedmieście. Dziękujemy również Gminie Myślenice za pomoc w realizacji zadania.
 

8 TON Aż tyle udało się zebrać elektro śmieci w naszej zbiórce sprzętów elektronicznych i elektrycznych.
 
W ubiegłym miesiącu odjechały dwa pełne transporty zużytego sprzętu do zakładów przetwarzania.
 
Z całego serca chcielibyśmy Państwu podziękować za zaangażowanie w zbiórkę poprzez oddanie elektro śmieci. Dzięki otrzymanemu wsparciu finansowemu podnosimy poziom bezpieczeństwa w naszej okolicy.
 
Jednocześnie przypominamy, że w dalszym ciągu można przywozić zużyty sprzęt na plac za remizą.
 

OSP Skomielna Biała wśród kobiet i OSP Sułkowice wśród mężczyzn zwycięzcami XIII Powiatowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych
 
W niedzielne popołudnie, 10 września, na stadionie Gościbi Sułkowice odbyły się XIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze dla kobiecych i męskich drużyn pożarniczych z terenu powiatu myślenickiego. W zawodach wzięło udział 18 drużyn, z czego w kategorii kobiet (grupa C) wystąpiło 7 zespołów, natomiast w kategorii mężczyzn ( grupa A) 11 zespołów.
 
W kategorii kobiet rywalizacja była bardzo wyrównana. Pierwsze trzy drużyny dzieliło zaledwie kilka sekund. Ostatecznie zwyciężyła drużyna OSP Skomielna Biała, która uzyskała łączny wynik 137,18. Drugie miejsce zajęła OSP Kobielnik (137,53) a trzecie OSP Myślenice Dolne Przedmieście (139,16).
 
W kategorii mężczyzn rywalizacja była również bardzo zacięta. Ostatecznie zwyciężyła drużyna OSP Sułkowice, która uzyskała łączny wynik 103,84. Drugie miejsce zajęła OSP Zawada (115,03), a trzecie OSP Tokarnia (119,21).
 
Zawody zostały rozegrane w dwóch konkurencjach: biegu sztafetowym z przeszkodami oraz rozwinięciu bojowym.
 
W biegu sztafetowym z przeszkodami uczestnicy musieli przebiec 400 metrów z przeszkodami. W rozwinięciu bojowym drużyny miały za zadanie jak najszybciej podłączyć linię gaśniczą podać wodę do pachołka.
 
Wszystkie drużyny zaprezentowały wysoki poziom wyszkolenia i zaangażowania. Zawody były doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności strażackich kobiet i mężczyzn z powiatu myślenickiego.
 
Dalsze miejsca
 
Kobiety grupa C
 
4 OSP Krzesławice
 
5 OSP Głogoczów
 
6 OSP Sułkowice
 
7 OSP Brzączowice
 
Mężczyźni grupa A
 
4 OSP Krzesławice
 
5 OSP  Głogoczów
 
6 OSP Krzeczów
 
7 OSP Rudnik k Sułkowic
 
8 OSP Rudnik k Dobczyc
 
9 OSP Poznachowice Dolne
 
10 OSP Sieraków
 
11 OSP Borzęta
 
Gratulacje dla zwycięzców!
 
Zawody zostały bardzo dobrze ocenione przez uczestników, organizatorów i kibiców. Wszyscy podkreślali wysoki poziom wyszkolenia i zaangażowania drużyn. Zawody były doskonałą okazją do promowania straży pożarnej i popularyzacji zagadnień ochrony przeciwpożarowej
zdjęcia https://www.ospmyslenicedolne.pl/zawody.html

Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice Dolne Przedmieście informuje o realizacji zadania pn: "Zakup wyposażenia osobistego ochronnego dla strażaków" dzięki wsparciu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Zadanie zrealizowano w ramach "Ogólnopolskiego Programu finansowania służb ratowniczych. Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych".
Koszt kwalifikowany: 11 130 zł
Koszt dotacji: 4 369,12 zł

W dniu 2023-07-09 Na boisku LKS Jawor Jawornik odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicza Miasta i Gminy Myślenice. To niezwykłe wydarzenie zgromadziło zarówno mieszkańców, jak i strażaków z całej okolicy, tworząc atmosferę pełną emocji i rywalizacji.
 
Zawody odbyły się na specjalnie przygotowanym torze, Wśród konkurencji znajdowały się :
 
1.      Musztra
 
2.      Sztafeta
 
3.      Ćwiczenia bojowe
 
Zawody zgromadziły liczne drużyny z okolicy, co stworzyło atmosferę rywalizacji i sportowej przyjaźni. Zarówno zawodnicy, jak i licznie zgromadzeni kibice, mogli obserwować, jak strażacy wykorzystują swoje umiejętności i wiedzę w praktyce.
 
Po zaciętej rywalizacji drużyny zostały nagrodzone pucharami  i dyplomami. Jednak najważniejsze było umocnienie więzi między strażakami oraz podniesienie poziomu ich umiejętności w zakresie ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
 
Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze w Myślenicach stanowiły doskonałą okazję do promowania sportu i propagowania wiedzy na temat ratownictwa pożarniczego wśród lokalnej społeczności. Dzięki temu wydarzeniu mieszkańcy miasta i okolicznych gmin mogli lepiej zrozumieć i docenić pracę strażaków, którzy codziennie narażają swoje życie dla dobra innych.
 
To była naprawdę udana impreza, która połączyła sport, pożarnictwo i wspólnotę lokalną.
 
Wyniki :
 
Kobiety:
 
1 OSP Myślenice Dolne Przedmieście
 
2 OSP Głogoczów
 
3 OSP Zawada
 
Mężczyźni:
 
1 OSP Myślenice Dolne Przedmieście
 
2 OSP Głogoczów
 
3 OSP Borzęta
 
4 OSP Zawada
 
5 OSP Bysina
 
6 OSP Myślenice Górne Przedmieście
 
7 OSP Myślenice Śródmieście
 
8 OSP Droginia
 
9 OSP Poręba
 
10 OSP Trzemeśnia
 
11 OSP Osieczany
 
Brawo My
 
Foto relacja na stronie http://www.ospmyslenicedolne.pl/zawody.html
 

XIII Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Pcim 2023-06-18

Dzień 18 czerwca 2023 roku był szczególnie ważnym dniem dla młodych drużyn pożarniczych z całego powiatu myślenickiego. Odbyły się XIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, które zgromadziły liczne grupy młodych adeptów straży pożarnej.
Zawody miały miejsce na specjalnie przygotowanym boisku, gdzie każda drużyna miała szansę zaprezentować swoje umiejętności.
Zmagania rozpoczęły od uroczystego przemarszu wszystkich drużyn pożarniczych, które zaprezentowały się w swoich oficjalnych mundurach. Następnie odbyła się ceremonia otwarcia.
Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów, drużyny przystąpiły do rywalizacji w różnych konkurencjach. Jednym z głównych konkurencji było pokonywanie toru przeszkód, który testował kondycję i zręczność zawodników oraz ćwiczenie bojowe
Po wielu godzinach intensywnych zmagań, nadszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. Najlepsze drużyny zostały uhonorowane pucharami i medalami,
Zawody nie tylko miały na celu rozwijanie umiejętności strażackich młodych adeptów, ale również promowanie wartości takich jak odpowiedzialność, współpraca i służba społeczeństwu. Młodzi strażacy mogli również wymienić się doświadczeniami i nawiązać kontakty z rówieśnikami z innych miejscowości.
XIII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych były nie tylko okazją do rywalizacji, ale także do wzmacniania więzi i kształtowania postaw odpowiedzialności i gotowości do niesienia pomocy innym. Wydarzenie to z pewnością zainspirowało wielu młodych ludzi do rozważenia kariery w straży pożarnej i kontynuowania pasji związanej z bezpieczeństwem i pomocą innym.
Wyniki
Dziewczęta :
1 MDP OSP Myślenice Dolne Przedmieście
2 MDP OSP Raciechowice
3 MDP OSP Wierzbanowa
4 MDP OSP Kornatka
5 MDP OSP Biertowice
6 MDP OSP Pcim
7 MDP OSP Krzeczów
Chłopcy:
1 MDP OSP Krzeczów
2 MDP OSP Wierzbanowa
3 MDP OSP Myślenice Dolne Przedmieście
4 MDP OSP Zawada
5 MDP OSP Droginia
6 MDP OSP Stojowic
7 MDP OSP Krzczonów
8 MDP OSP Brzączowice
9 MDP OSP Pcim
10 MDP OSP Sułkowice
11 MDP OSP Czechówka
12 MDP OSP Gruszów

Jak zachować się podczas zagrożenia pożarowego w lesie?
 

Podczas zagrożenia pożarowego w lesie, należy zachować spokój i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić swoje bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Oto kilka wskazówek:
 
Zawiadom odpowiednie służby: Jeżeli zauważysz jakiekolwiek      oznaki pożaru, natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o      sytuacji. Podaj jak najdokładniejsze informacje o lokalizacji pożaru.

Oddal się od ognia: Najbezpieczniej będzie udawać      się w kierunku przeciwnym do kierunku rozprzestrzeniania się ognia. Staraj      się iść przeciwnie do wiatru, gdyż ogień zazwyczaj porusza się z wiatrem.

Unikaj obszarów z gęstą      roślinnością:      Obszary z gęstą roślinnością są bardziej podatne na szybkie      rozprzestrzenianie się ognia. Unikaj takich miejsc, kiedy próbujesz      uciekać od ognia.

Nie wchodź do rowów czy dołów: Choć mogłoby się wydawać, że      jest to dobre miejsce do ukrycia, ogień może szybko zapełnić te obszary,      czyniąc je niebezpiecznymi.

Jeżeli ogień Cię otacza: Jeżeli nie jesteś w stanie      uciec od ognia, poszukaj obszaru z minimalną ilością roślinności, leżącego      przeciwnie do kierunku wiatru i połóż się płasko na ziemi, zasłaniając      twarz i ciało jakimkolwiek materiałem, który może chronić przed ciepłem.

Zachowaj spokój: To jest absolutnie kluczowe.      Panika może prowadzić do nieprzemyślanych decyzji. Głębokie oddechy i      skupienie się na przetrwaniu mogą pomóc w utrzymaniu jasności umysłu.

Pamiętaj o przeciwdziałaniu      pożarom:      Pamiętaj, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z pożarami jest      zapobieganie im. Nie rozpalaj ognisk w miejscach, gdzie jest to      zabronione, a jeżeli musisz rozpalić ogień - upewnij się, że jest on      zawsze pod kontrolą i zgaś go całkowicie przed opuszczeniem miejsca.
           

Kochani

Zbiórka elektrośmieci trwa cały czas, jeżeli macie jakieś sprzęty elektroniczne i elektryczne w swoim domu, możecie w każdej chwili przywieźć je na plac z tyłu remizy na Dolnym Przedmieściu i zostawić w miejscu podpisanym karteczką "PUNKT ZBIÓRKI ELEKTROŚMIECI".
Za wszystkie przyniesione sprzęty już dziś bardzo dziękujemy


Z radością informujemy, że nasza jednostka otrzymała dofinansowanie w ramach programu Priorytetowego „ Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych. Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” na zadanie „ Zakup sprzętu ratowniczego na wyposażenie otrzymanego w 2021r. średniego samochodu pożarniczego Renault D16”. Środki zostały udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej http://nfosigw.govfv.pl  we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie www.wfos.krakow.gov.pl.
Koszt kwalifikowany zadania wynosi 33.068 zł, kwota dotacji 15.976 zł.


Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Oldboy
 
W deszczowe popołudnie 2022-09-11 w Pcimiu (park przy pomniku „Matek Oddanych Dzieciom”) odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Oldboy powiatu myślenickiego, w których wystartowało 10 drużyn męskich i . Zawodników i gości powitał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Myślenicach druh Podmokły Jan. Rywalizacji przyglądali się m.in.:  Poseł Kurowski Władysław, v-ce starosta powiatu myślenickiego Kudas Rafał, wójtowie. Do końcowej klasyfikacji zaliczono czasy uzyskane w trzech konkurencjach: musztra, sztafeta i ćwiczenie bojowe. Po zakończeniu rywalizacji przewodniczący komisji sędziowskiej ogłosił wyniki, a następnie wszystkie drużyny otrzymały dyplomy.
Wyniki końcowe:
 
1 OSP Myślenice Dolne Przedmieście
 
2 OSP Głogoczów
 
3 OSP Myślenice Górne Przedmieście
 
4 OSP Wiśniowa
 
5 OSP Sułkowice
 
6 OSP Stróża
 
7 OSP Skomielna Biała
 
8 OSP Krzczonów
 
9 OSP Krzesławice
 
10 OSP Myślenic Śródmieście
Zawody przebiegały w przyjaznej atmosferze wszyscy  uczestnicy życzyli ponownego spotkania już za dwa lata.

Proste zasady alarmowania służb.
Przy zgłaszaniu wezwania należy podać (istotna kolejność):
miejsce zdarzenia, dokładny adres
rodzaj zdarzenia (wypadek drogowy, wypadek w pracy)
liczbę poszkodowanych
stan poszkodowanych
imię i nazwisko wzywającego pomocy
numer telefonu, z którego dzwonimy


Wypalanie traw jest zabronione!!!
 
CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE, W TYM PODPALACZE, PRZYPADKOWE OSOBY ORAZ STRAŻACY!!!
Ogień bowiem to żywioł. Zdarza się, że w starciu z nim giną także osoby wyszkolone w walce z płomieniami.
Wypalanie traw i nieużytków to najczęstszy typ akcji do jakiej co  roku musimy wyjezdźać. Zagrożone jest wiele pożytecznych zwierząt,  takich jak mrówki które zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają  rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co
powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
NIE WARTO RYZYKOWAĆ – NA SKUTEK JEDNEJ, NIEODPOWIEDZIALNEJ DECYZJI BARDZO ŁATWO STRACIĆ DOROBEK SWOJEGO ŻYCIA, ALE I… SAMO ŻYCIE
Wypalanie traw to także bardzo duże  zagrożenie dla lasów, szczególnie w naszym rejonie. Ogień z nieużytków  niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie  bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele  dziesiątek lat. Lasy iglaste są najbardziej podatne na rozwój pożaru, ze  sprzyjającymi warunkami wiatru, ogień może rozwijać się w przerażającym  tempie, nawet 15 m/min. Płonący las to też jedno z najtrudniejszych do  opanowania odmian pożaru. Miejmy też na uwadze że największy pożar lasu w europie miał miejsce właśnie w Polsce w 1992 r koło Kuźni Raciborskiej.
WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!
Ci, którzy mimo wszystko chcą ryzykować, muszą również liczyć się z konsekwencjami:
O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia  16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody  (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz.  1220 z późn. zm.), art. 124. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.
Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2011  r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych,  jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań  i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20  maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 z późn.  zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24,  § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł.  Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od  roku do lat 10”.
W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się  także Unia  Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi  zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi  umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest  system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje  użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej  kulturze rolnej – art. 7 ust. 1 pkt 2a Ustawa z dnia 26 stycznia 2007 r.  o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (Dz. U. z 2008  r. Nr 170, poz. 1051 z późn. zm.). Mówiąc prostym językiem, temu kto wypala nieużytki nie przysługuje dofinansowanie unijne.
Wróć do spisu treści