11 szybkich porad dotyczących pierwszej pomocy - OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA MYŚLENICE DOLNE PRZEDMIEŚCIE

OSP Myślenice Dolne Przedmieście
Przejdź do treści

11 szybkich porad dotyczących pierwszej pomocy

Porady
Podstawowa znajomość zasad pierwszej pomocy może dosłownie pomóc uratować życie, także własne. Kiedy znajdziecie się w sytuacji awaryjnej, dobrze jest wiedzieć, jak ocenić sytuację, co możecie zrobić, aby pomóc, lub chociażby znać różnicę między tym, co pomaga, a co szkodzi. Wystarczy wspomnieć, że zwykły opatrunek z gazy jest zazwyczaj bardziej skuteczny niż opaska uciskowa w przypadku krwawienia.

Rany
W przypadku ran zawsze powinniście starać się podnieść zranione miejsce ponad poziom serca. To złagodzi opuchliznę i obrzęk spowodowany nadmiarem płynu. Jeśli rozcięcie znajduje się na biodrach lub pośladkach, połóżcie się i unieście zranione miejsce przy pomocy poduszek. Gdy nie jesteście w stanie unieść rany, starajcie się ułożyć ją jak najbliżej poziomu serca.

Oparzenia pierwszego stopnia
Oparzenia pierwszego stopnia, znane również jako oparzenia powierzchowne, dotyczą tylko naskórka. Chociaż mogą być bolesne, nie są poważne. Zacznijcie od przemycia rany letnią wodą. Chociaż woda z lodem wydaje się bardziej oczywistym wyborem, w rzeczywistości może zwiększyć uszkodzenia tkanek. Po oczyszczeniu oparzenia należy nałożyć okład z lodu lub zimny kompres. Używanie masła lub oleju to stary ludowy sposób, ale tak naprawdę może zaszkodzić, ponieważ spowalnia schłodzenie oparzonego obszaru. Pasta przygotowana z wody i sody oczyszczonej również jest pomocna w odprowadzeniu ciepła z oparzenia.

Zawał serca
W przypadku zawału szybka reakcja pomaga ograniczyć uszkodzenia tkanek. Pomocne może być żucie aspiryny, ponieważ hamuje ona wydzielanie płytek krwi, które powodują krzepnięcie krwi, a tym samym zablokowanie tętnic. Podczas przyjmowania aspiryny ważne jest, aby przyjmować ją w małych dawkach i żuć lekarstwo, zamiast połykać je lub popijać wodą. Dzięki temu tabletka zacznie szybciej działać. Należy też jak najszybciej wezwać pogotowie.

Użądlenie przez pszczołę
Jeśli zostaniecie użądleni przez pszczołę, musicie usunąć żądło. Powszechnie uważa się, że wyciągnięcie go ze skóry zmniejsza ilość otrzymanego jadu, ale trzeba to zrobić możliwie szybko, niezależnie od tego, czy je zdrapiecie, usuniecie pęsetą, czy wyciągniecie palcami. Kiedy ten owad traci żądło, wydziela zapach przyciągający inne pszczoły, które prawdopodobnie będą czuły zagrożenie i mogą zacząć atakować. Po usunięciu żądła i opuszczeniu obszaru, gdzie mogą znajdować się pszczoły, przemyjcie ranę i nałóżcie zimny kompres. Jeśli macie alergię, postarajcie się zawsze mieć pod ręką autostrzykawkę lub Epipen i jak najszybciej skontaktujcie się ze służbami ratunkowymi.

Złamanie
Jeśli chodzi o złamania,  nie próbujcie prostować uszkodzonego miejsca, ale ustabilizujcie  i unieruchomcie kończynę za pomocą szyny i gazy jałowej. Ważne jest, aby  utrzymać nogę lub rękę w tej samej pozycji. Chociaż może się okazać,  że to tylko zwichnięcie lub skręcenie, zawsze należy szukać pomocy  medycznej, aby upewnić się, że uraz nie jest poważniejszy niż się wydaje  i uniknąć pogłębienia obrażeń.

Uraz oczu
Kiedy macie do czynienia ze skaleczeniem, zwykle pierwszą rzeczą, którą powinniście zrobić, jest oczyszczenie rany. Jednak, gdy zranicie się w oko, przede wszystkim należy je przykryć, a następnie szukać pomocy. Próbując samodzielnie oczyścić oko, ryzykujecie zwiększeniem urazu, a nawet spowodowaniem trwałych uszkodzeń. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy do oka dostały się chemikalia. Wtedy należy natychmiast przepłukać je wodą.

Drzazga
Drzazgi są pełne zarazków, które mogą zainfekować rankę, więc przy ich usuwaniu trzeba pamiętać o higienie. Jeśli drzazga jest wbita głęboko, powinniście najpierw zdezynfekować to miejsce, a następnie usunąć ciało obce igłą wysterylizowaną we wrzątku. Po wysunięciu wierzchołka możecie usunąć drzazgę za pomocą pęsety. Na koniec umyjcie zranione miejsce wodą z mydłem.

Ukąszenie przez węża
Gdy w programach telewizyjnych i filmach ktoś zostaje ukąszony przez jadowitego węża, zazwyczaj od razu wysysa jad. Realistycznie rzecz biorąc, trucizna już dostała się do krwiobiegu ofiary, więc takie zachowanie w niczym nie pomoże. Kiedy zostaniecie ukąszeni przez węża, najważniejszą rzeczą jest zachowanie spokoju. Musicie obniżyć tętno, aby spowolnić rozprzestrzenianie się jadu. Trzeba pamiętać, że przyjmowanie środków przeciwbólowych rozrzedza krew, a tym samym przyspiesza działanie trucizny. Natychmiast zgłoście się na pogotowie, aby uzyskać odpowiednie antidotum; jeśli musicie się przemieścić, aby uzyskać pomoc, pamiętajcie o tym, żeby iść, nie biec. Jeśli macie taką możliwość, nałóżcie na ranę olej kokosowy, który pomoże zwalczyć bakterie i pasożyty, następnie ją zabandażujcie.

Poparzenie przez meduzę
Nic tak nie zepsuje miłego dnia na plaży, jak poparzenie przez meduzę. Warto wówczas przepłukać ranę słoną wodą. Możecie również spłukać ją gorącą wodą lub octem albo posmarować oparzenie roztworem sody oczyszczonej. Węgiel aktywny również jest pomocny w usunięciu jadu meduzy. Być może słyszeliście popularną miejską legendę, że w takiej sytuacji można używać moczu. W rzeczywistości zwykle nie jest on wystarczająco kwaśny, aby zneutralizować jad. Chociaż niektórzy twierdzą, że mocz łagodzi ból, gorąca woda jest równie skuteczna.

Blizny
Kiedy się zranicie, możecie się martwić, że zostanie wam paskudna blizna, ale istnieją pewne sposoby, które zapobiegają ich powstawaniu. Soda oczyszczona ma właściwości dezynfekujące, ogranicza tworzenie się blizn, usuwa stwardniały strup, a nawet zapobiega infekcji. Podczas traktowania blizny sodą oczyszczoną ważne jest, aby rana miała kontakt z powietrzem. Ponadto sodę oczyszczoną można również mieszać z wodą, tworząc w ten sposób środek antyseptyczny.

Utrudnione oddychanie
Jeśli ktoś przestał oddychać, zwykle oznacza to, że jego drogi oddechowe są niedrożne. Należy wówczas położyć go na plecach i sprawdzić, czy w jamie ustnej nie znajduje się coś, co blokuje przepływ powietrza. Aby udrożnić drogi oddechowe, przechylcie mu głowę do tyłu i unieście podbródek, naciskają swoją ręką na czubek jego głowy lub czoło. Alternatywnie możecie wykonać tak zwany „manewr wysunięcia żuchwy”, umieszczając palce pod szczęką i unosząc żuchwę bez poruszania karkiem, aby otworzyć mu usta. W ten sposób język przesuwa się z dala od dróg oddechowych i zwiększa przepływ powietrza. Następnie odchylajcie głowę chorego, aż drogi oddechowe się rozszerzą.

Wskazówki, jak usuwać opatrunek
Zasady pierwszej pomocy przydają się nie tylko podczas opatrywania rany, ale także podczas procesu gojenia i usuwania opatrunku. Aby zachować bezpieczeństwo, spróbujcie rozpuścić klej z opatrunku oliwką dla dzieci, alkoholem, czy choćby ciepłą wodą. Możecie również zamrozić obszar kostkami lodu. Pomimo pokusy, aby po prostu zerwać plaster, ważne jest, aby usuwać go powoli, w przeciwnym razie ryzykujecie zerwanie strupka lub nawet ponowne otwarcie rany.
Z jakich zasad pierwszej pomocy korzystacie, gdy sami się zranicie lub wasi bliscy potrzebują pomocy?

Publikacja ze strony -Jasna strona
Wróć do spisu treści